İşletme Fakültesi

İşletme Fakültesi

Sık Sorulan Sorular

ADAY ÖĞRENCİ SORULARI

Fakültenizdeki lisans programlarının tercih edilme, yerleştirme, başarı sıralaması, vb. istatistikleri nelerdir?

Bu bilgileri "http://isletme.marmara.edu.tr/fakulte/tanitim/istatistikler/" adresimizde detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Fakülteniz hangi lokasyonda/yerleşkede hizmet vermektedir?

Fakültemiz mevcut durumda İstanbul'un Avrupa yakasında, Üniversitemizin Bahçelievler Yerleşkesinde hizmet vermektedir. Bununla beraber İstanbul'un Anadolu yakasında yer alan Göztepe Yerleşkesinde inşaatı hızla devam eden yeni binamızın 2018 yılı başı itibariyle tamamlanması öngörülmektedir. Binanın tamamlanması ve teslim süreci sona erdiğinde, 2017-2018 Bahar Dönemi itibariyle Fakültemiz Göztepe Yerleşkesinde hizmet vermesi planlanmaktadır.

Gerek Bahçelievler Yerleşkemiz gerekse Göztepe Yerleşkemiz toplu taşıma araçlarının merkezinde yer almaktadır.

Staj yapabilmem hususunda ne gibi kolaylıklar sağlanmaktadır?

Zorunlu staj uygulamamız yoktur ancak Fakültemizde isteğe bağlı staj uygulaması mevcuttur. Eğitim ve öğretim dönemi dışında (bahar dönemi bitişi ile güz dönemi başlangıcı arasındakı süre) yaklaşık 3 aylık süre içerisinde 60 güne kadar yapacağınız stajlarda kurumumuz staj sigorta primlerinizi ödemektedir. Ayrıca programlarımızda Sabancı Holding, Garanti Bankası işletmeleri ile yapılan protokoller gereği staj garantili dersler de yürütülmektedir.

ÇAP, YAP, kurum içi yatay geçiş imkanlarınız var mı?

Üniversitemizin bünyesinde diğer lisans programları ile çift anadal, yandal ve kurum içi yatay geçiş imkânları mevcuttur.

Erasmus ile Avrupa'da öğrenim deneyimi elde etme imkanlarınız nelerdir?

Birçok Avrupa Üniversitesiyle çeşitli anlaşmalar çerçevesinde öğretim elemanı ve öğrenci değişim programlarımız mevcuttur. Ülkemizde Erasmus+ programı dahilinde en çok öğrenci gönderen ve kabul eden fakültelerden bir tanesiyiz.

Uluslararası akreditasyonunuz var mı?

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi, Ağustos 2016'dan bu yana Dünyadaki en önemli İşletmecilik Akreditasyon kurumlarından bir tanesi olan AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) üyesi bir İşletmecilik okuludur. Akreditasyon sürecimiz de devam etmektedir.

İşletme Yönetimi Uluslararası Ortak Lisans Programınız (UOLP) hakkında bilgi verir misiniz?

University of North Carolina-Wilmington (UNCW) ile yürütülen İşletme Yönetimi Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP)’nın süresi İngilizce hazırlık sınıfı hariç 4 yıldır. Öğrencilerimiz, İngilizce hazırlık sınıfı ile 1., 2. ve 3. sınıfları Marmara Üniversitesinde, 4. sınıfı da Amerika Birleşik Devletlerinde University of North Carolina-Wilmington (UNCW)’da okuyacaklardır. Öğrenciler Marmara Üniversitesinde okudukları dönemlerin öğrenim ücretini Marmara Üniversitesine, UOLP çerçevesinde UNCW’da bulundukları dönemlerin ücretlerini UNCW’a ödeyeceklerdir.

İşletme Yönetimi Uluslararası Ortak Lisans Programınızın (UOLP) öğrenim ücretleri hakkında bilgi verir misiniz?

Marmara Üniversitesi ile UNCW North Carolina, Wilmington Üniversitesi tarafından birlikte yürütülecek olan İşletme Yönetimi Ortak Lisans Programı 4 yıl süreli olup, öğrenciler öğrenimlerinin birinci, ikinci ve üçüncü yıllarını Türkiye’de Marmara Üniversitesinde, dördüncü yılını ise UNCW North Carolina, Wilmington Üniversitesinde tamamlayacaklardır. 2016-2017 eğitim öğretim yılı için bu programın akademik yıl başına (Yaz Okulu hariç) Marmara Üniversitesindeki öğrenim ücreti hazırlık ve lisans programlarında geçireceği her yıl için II. öğretim ücretinin 3 katı kadar (2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılı fiyatı ile yıllık 5197 TL) öğrenim ücreti öderler. Programa ait diğer bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz. UNCW North Carolina, Wilmington Üniversitesinin öğrenim ücreti ve diğer bilgilere Üniversitenin internet adresinden ulaşılabilir.


KAYITLI ÖĞRENCİ SORULARI

Ders kayıt işlemleri için hangi siteye bağlanmam gerekiyor?

https://bys.marmara.edu.tr üzerinden ders kayıt işlemlerinizi şifre ve okul numaranızla yapabilirsiniz.

Yabancı Dil Hazırlık Programı ve Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (MÜYYES) hakkında nereden bilgi alabilirim?

Yabancı Dil Hazırlık Programı ve Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (MÜYYES) hakkında üniversitemizin Yabancı Diller Yüksekokulundan (YADYO) bilgi alabilirsiniz. https://ydil.marmara.edu.tr/ogrenci/sikca-sorulan-sorular/

Sınıf geçmek için gerekli notlar nelerdir?

İlgili mevzuat gereğince 4. yarıyıl (2. yıl) sonunda 4.00 üzerinden 1.80 genel not ortalaması tutturamayan öğrenciler 5. Yarıyıl (3. Sınıf) derslerini alamayacaktır.  Bu dönemden sonra da dönem geçebilmek için 1.80 kuralı devam etmektedir.

Mezuniyet notu kaç olmalıdır?

Mezuniyet için 2.00 genel not ortalamasına sahip olmak gerekmektedir.

Bütünleme sınavları kalktı mı?

Üniversitemizin 3 Mayıs 2016 tarihli Senato Kararı gereğince; Üniversitemizde, yıllık sistemde eğitim yapan Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hukuk Fakültesi (yıllık eğitim yapan sınıfları) dışındaki tüm birimlerde 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren bütünleme sınavlarının kaldırılması uygun bulunmuştur. Bu doğrultuda bütünleme sınavı kalkan birimlerde yarıyıl sonu sınavının (final sınavı) mazeret sınav hakkı olacaktır. Mazeret sınavları Marmara Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 21'inci maddesinin aşağıda yer alan hükmü gereğince yapılacaktır.

"(2) Ara sınavların mazereti yapılır. Bütünleme sınavı uygulaması olmayan birimlerde yarıyıl/yıl sonu sınavının mazereti yapılır. Bütünleme sınavı uygulaması olan birimlerde yarıyıl/yıl sonu sınavının mazereti bütünleme sınavında uygulanır, bütünleme sınavının mazereti yapılmaz. Bu fıkrada belirtilenler dışında kalan sınavlar için mazeret sınavı yapılmaz. Mazeret sınavının telafisi yapılmaz."

Konferans, söyleyişi, sempozyum gibi faaliyetlerden nasıl haberdar olacağım?

"http:// işletme.marmara.edu.tr" internet adresimizden, "www.facebook.com/muisletmefakultesi/" facebook sayfamızdan ve bina girişlerine asılı olan ilanlardan faaliyetlerle ilgili haberdar olabilirsiniz.

Ders ve sınav programlarına nasıl ulaşabilirim?

Hem http:// işletme.marmara.edu.tr internet adresinden hem de bina girişlerinde yer alan panolarda ders ve sınav programlarınıza ulaşabilirsiniz.

Yaz okulunda bir dersin açılabilmesi için en az öğrenci sayısı kaçtır?

Yaz Okulunda bir dersin açılabilmesi için en az öğrenci sayısı 15 (on beş)'tir.

Bu sayfa İşletme Fakültesi tarafından en son 03.01.2018 21:25:36 tarihinde güncellenmiştir.

İşletme Fakültesi