Mezuniyet Töreni ve Yaz Okulu hakkında duyuru...

YAZ OKULU DEVAM ZORUNLULUĞU HAKKINDA BİLGİLENDİRME


Üniversitemizde yaz okulunda derslere devam zorunludur. Bir dersin devam koşulunun daha önce yerine getirilmiş olması, o derse yaz okulunda devam etme zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.


Fakültemiz Lisans Programlarında 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı, Yaz Okulunda öğrencilerimizin tercihine sunulan (açılması öngörülen) dersler aşağıdaki bağlantılarda yer almaktadır.

(Üniversitemiz yaz okulu yönergesinin 9. maddesinin 3. fıkrası gereğince mezun olabilmesi için beş dersi kalan öğrenciler bu derslerin tamamını derslerin çakışmaması koşulu ile yaz okulunda alabilirler ancak beşinci dersi alabilmeleri için dilekçe ile birimlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başka üniversiteden yaz okulu alan öğrencilerin durumu aynı yönergenin 10. fıkrasında düzenlenen sınırlamaya tabidir. )

Yaz Okulunda başka birimden veya başka bölümden ders alacak öğrencilerle ilgili dilekçe alma süresi 04 Haziran 2018 tarihinde sona erecektir. 

Yaz okulunda açılması önerilen ders listesi 

Yaz okulu ile ilgili sorularınıza yanıt bulabileceğiniz, M.Ü. Yaz Okulu Yönergesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

SINAVLAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 • Sınavlarda KOPYA çekmek, KOPYA çekme girişiminde bulunmak, sınav düzenini BOZMAK veya sınavların yapılmasına bir şekilde ENGEL OLMAK disiplin cezası gerektiren suçlardır.
 • Her türlü DİSİPLİN cezası Not Dökümüne/Transkripte işlenir.
 • Disiplin cezası sizi ömür boyu takip eder. İtibarınıza, dolayısıyla kariyerinize zarar verir. Referanslarınızı etkiler. Bursunuzu kaybedersiniz.
 • Kopya çekerek kendisine avantaj sağlayan öğrenciler haksız bir şekilde not ortalamalarını yükselttiği için bağıl değerlendirme sistemi (çan sistemi) gereği dersi alan diğer öğrencilerin hakkını gasp etmektedirler.
 • Ders Memnuniyet Anketi sizlere daha iyi bir Eğitim-Öğretim imkanı sunabilmek amacıyla hazırlanmış olup, final sınav sonucunuzu öğrenmeden önce dürüstçe ve samimiyetle doldurmanız gereken önemli bir belgedir.
 • UNUTMAYIN, BİR ÖĞRENCİ OLARAK FAKÜLTEMİZDE GEÇİRDİĞİNİZ her gün KENDİ ÖZGEÇMİŞİNİZİ YAZDIĞINIZ bir gündür.
 • Sınav programı, öğrencilerin hangi sınıflardan hangi dersleri aldıkları, yerleşke imkânları, gözetmen kısıtı gibi faktörler dikkate alınarak ve öncelikle öğrenci yararı gözetilerek hazırlanmaktadır.

 

Mezuniyet Törenimiz Hakkında Bilgilendirme

 

Değerli mezunlarımız,

• Fakültemizin 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı mezuniyet töreni 28 Haziran 2018 Perşembe günü Üniversitemizin Anadoluhisarı Yerleşkesinde bulunan büyük futbol stadyumunda yapılacaktır.
• Törene katılacak öğrencilerimizin/mezunlarımızın en geç 16:00'da tören alanında bulunmaları gerekmektedir. 
• Tören yürüyüşü 17:00'da başlayacaktır.
• Mezuniyet Törenine, 28 Haziran 2018 tarihi itibariyle henüz resmi olarak mezun olmamış dördüncü sınıf öğrencilerimiz de katılabileceklerdir.
• Üst yarıyıldan ders alma kuralına göre dördüncü sınıftan ders alan ve mezuniyet hakkını henüz kazanmamış üçüncü sınıf öğrencilerimiz mezuniyet törenine katılamazlar.

 

 • KEP, CÜBBE VE DAVETİYE DAĞITIMI HUSUSLARINDA BİLGİLENDİRME

  • Mezuniyet Törenine katılmak isteyen öğrencilerimize, törende giyecekleri kep ve cübbelerinin dağıtımı 05/06/2018 Salı günü başlayacak, 22 Haziran 2018 Cuma günü son bulacaktır.
  • Kep ve cübbe dağıtım ofisinin çalışma Saatleri 09:30-16:00’dur.
  • Kep ve cübbe dağıtımı Fakültemizde -1.katta yer alan C1B17 no’lu salonda yapılacaktır (-1. KAT laboratuvarların). Kep ve cübbe dağıtımı her bir öğrenci için 100 TL depozito karşılığı yapılacak, tören sonrasında kep ve cübbeler eksiksiz ve yıpranmamış biçimde teslim edildiğinde 100 TL depozito iade edilecektir.
  • Kep ve cübbeler teslim alındıktan sonra kuru temizlemeye verilebilir, kesim işlemi yapılmadığı sürece kol boyu için katlama vb. basit işlemler yapılabilir. Kep ve cübbe üzerinde boy kısaltma ve benzeri geri alınamayacak tadilat yapılmamalıdır. Cübbe kullanım sırasında kirlenirse fakülteye iade edilmeden önce uygun şekilde temizleme işleminden geçirilmesi ve temiz bir şekilde iade edilmesi rica olunur.
  • Kep ve cübbe dağıtımı ve geri toplanması sırasında görev yapan personel öğrencilerden/mezunlardan her hangi bir gerekçeyle ücret talep etmeyeceklerdir. Bu konuda şikâyetlerinizi derhal Dekanlığımıza bildiriniz.
  • Mezunlarımız fakültemizde teslim aldıkları kep ve cübbeleri eksiksiz ve yıpranmamış biçimde en geç 14 Eylül 2018 Cuma gününe kadar teslim etmeleri gerekmektedir.
  • Sadece kep ve cübbelerini teslim alan öğrencilerimizin törene katılacağı varsayılacağından ötürü törene katılmak isteyenlerin kep ve cübbelerini yukarıda belirtilen tarih aralığında mutlaka almaları gerekmektedir.
  • Kepini ve cübbesini teslim alan her öğrencimize bir adet davetiye verilecektir. Davetiyeler öğrencimizin kendisi hariç dörder kişiliktir. Tören günü, davetiyesi olmayan aileler güvenlik nedeniyle yerleşkeye giriş yapamayacaktır.

   

  Sizlere ve Fakültemize yakışan, güzel bir tören düzenlenebilmesi için bizlerin gayreti kadar siz değerli mezunlarımızın göstereceği ilgi ve sabır da büyük önem arz etmektedir. Mezuniyetinizi şimdiden tebrik eder, başarılarınızın devamını dileriz.

İşletme Fakültesi Dekanlığı


 Mezuniyet Tören Düzeni Hakkında Bilgilendirme

 • Törene katılacak mezunlarımızın sıraya girme aşamasında bir süre ayakta bekleyeceklerini göz önünde tutarak rahat ayakkabılar tercih etmeleri, ancak kot pantolon, şort, sandalet vb. tören atmosferi ile bağdaşmayan giysileri tercih etmemeleri rica olunur.

• Kep ve cübbelerinizi temiz ve ütülü bir şekilde beraberinizde getirmenizi önemle hatırlatırız.
• Tören saati belirlenirken hava sıcaklığı gözetilmiş, tören alanında isteyen mezunlarımıza su dağıtılması planlanmış olsa da, hava sıcaklığının yüksek olacağı gözetilerek tören alanına hazırlıklı gelinmesi (sıcak çarpmasına karşı önlem alınması) tavsiye olunur. 
 • Törenin sonunda yemin töreni ve kep atma seremonisi yapılacağından tüm mezun ve davetlilerin törenin sonuna kadar tören alanından ayrılmamaları önemle rica olunur. 
• Tören esnasında, Tören alanı içerisinde tüm mezunlarımıza ayakta kalıp yorulmamaları amacıyla sandalyeler konulmuş olacaktır. Tören akışını bozmamak için, kep atma anına kadar, dereceye girenler ve ismi okunanlar haricinde ayağa kalkılmaması, tören alanının acil durumlar haricinde terk edilmemesi önemle rica olunur.

 

Yanlış ya da adaletsiz bulduğunuz her türlü şikâyetiniz için lütfen "isletmefakultesi.dekan [a] marmara.edu.tr" adresinden bizi bilgilendiriniz.

HIZLI ERİŞİM