Ortak Zorunlu Derslerin Yarıyıl Sonu Sınavları Hk(Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil)

Ortak Zorunlu Derslerin (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil)

Yarıyıl İçi Sınav Takvimi ve Uygulama Yöntemi

 

 • Öğrencilerin Ortak Zorunlu Derslerin Yıl/Yarıyıl Sonu Sınavları İçin Çevrimiçi
  (online) Ders Platformuna Girişi Yıllık ve yarıyıllık sistem uygulayan birimlerimizdeki, ortak zorunlu derslerin yıl/yarıyıl sonu sınavlarına (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil) sınav takviminde belirtilen tarih ve saatte Marmara Üniversitesi Uzaktan Eğitim sistemi ues.marmara.edu.tr adresinden kullanıcı adı ve şifreleri ile çevrimiçi (online) olarak katılabileceklerdir. Öğrenciler, 2019-2020 EğitimÖğretim Yılı ve Bahar Yarıyılında Yıl/Yarıyıl sonu sınavlarına girecekleri ortak zorunlu derslerini, Uzaktan Eğitim Sistemine giriş yaparak, “Derslerim” seçeneğine dokunduktan/tıkladıktan sonra, açılan sayfada “Ortak Zorunlu Dersler Sınav” bağlantısına dokunup/tıklayarak görebileceklerdir.
 • Ortak Zorunlu Derslerin Yıl/Yarıyıl Sonu Sınavlarının Uygulama Yöntemi Ortak zorunlu derslerin sınavları, sınav takviminde de belirtildiği gibi her ders için üç grup şeklinde yapılacaktır. Öğrenciler, sınavlara sadece bulundukları grubun sınav tarihinde ve saatinde
  sisteme girebilecektir.
  Sınavlar çevrimiçi (online) test olarak yapılacak, her ders için çoktan seçmeli 20 soru
  sorulacak ve 30 dakika süre verilecektir. Öğrencilerin sınav soruları rastgele sırada olup, cevap seçeneklerinin (şıklarının) yerleri de farklı olacaktır. Öğrenciler, sınav esnasında herhangi bir sorunla (internet-elektrik kesintisi, vb. durumlarla) karşılaşılması durumunda tekrar sisteme girerek, sınav süresi içerisinde olmak kaydıyla kaldığı sorudan sınava devam edebilecektir. Sınav bitiminde “Sınavı Bitir” butonuna basarak sınavı bitirebileceklerdir.
  Engelli öğrencilerimizin, birimleri ya da Üniversitemiz Engelli Öğrenci Birimi ile iletişime
  geçmeleri durumunda, kendileri için mümkün olan tüm imkanlar kullanılacaktır.

 

 

Ortak Zorunlu Derslerin Yıl/Yarıyıl Sonu Sınavlarının (Final) Takvimi
Ortak zorunlu derslerin sınav takvimi aşağıdaki şekildedir. 

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 17.06.2020 14:00
Türk Dili 18.06.2020 12:00
Yabancı Dil 19.06.2020 12:00

HIZLI ERİŞİM