“TİDE GO Gelecek Zirvesi 2019” Fakültemizin de desteğiyle Samsun’da Gerçekleştirildi…

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE)  tarafınca ilki 2015 yılında Çanakkale’de, ikincisi ise 2017 yılında Sakarya’da düzenlenen TİDE Gelecek Okulu - Gelecek Zirvesinin üçüncüsü, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu müfettişi sıfatıyla Samsun’dan başlattığı ulusal kurtuluş mücadelesinin yüzüncü yıl dönümü olması vesilesiyle “Güneş Ufuktan Gelecek Umuttan Doğar” teması ve Fakültemizin de desteği ile 23-27 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Gelecek Zirvesi 2019, Şişli Atatürk Müzesi’nin TİDE temsilcileri tarafından 23 Nisan’da ziyaret edilmesi ile başladı. Yapılan konuşmaların ardından, Müze Anı defteri imzalandı, Müze’ye Teşekkür Plaketi takdim edildi ve Müze gezisi yapılarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığının zirve için tahsis ettiği TCG BAYRAKTAR (L-402) gemisine binmek üzere Tuzla’ya hareket edildi. Bugünden tam 100 yıl önce Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün beraberindeki Kurmaylarla birlikte İstanbul’dan yola çıkarak Bandırma Vapuru ile kat etmiş olduğu seyrin bir benzerini Türkiye’nin farklı şehirlerindeki üniversitelerden katılan 100 üniversite öğrencisi, Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu öğrencileri ve akademisyenler, iş ve meslek insanları ile birlikte kat ettiler. Sınıfında dünyanın en büyük savaş gemisi olan, millilik oranı ile tüm ulusumuzun gurur kaynağı haline gelen TCG Bayraktar milli amfibi tank çıkarma gemisinde geçirilen yaklaşık 40 saatin ardından 25 Nisan 2019 tarihinde Samsun Tütün İskelesi’ne varıldı. Seyir boyunca öğrencilere ülkemizdeki denizcilik faaliyetleri, ülkemizin geçmişteki ve güncel jeopolitik sorunları, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı konu başlıklarında TİDE Seminer Lideri İbrahim Özışık tarafınca brifingler verildi.

Tütün İskelesi’nde Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, OMÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Uzun ile akademisyenler ve kalabalık bir grup tarafından 19 Mayıs Lisesi Bandosu ile karşılanan heyet, bando eşliğinde Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü. TİDE Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Murat Çağlar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. İbrahim Murat Çağlar burada kısa bir konuşma yaparak etkinliğin amacı ve önemi hakkında bilgi verdi. Tören sonrasında, öğrenciler, akademisyenler ve meslek mensupları Bandırma Vapurunu ziyaret etti.

Gelecek Zirvesi, 26 Nisan 2019 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikler ile sürdürüldü. Açılış konuşmalarının ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan “Ülkenin Kaderini Değiştiren Büyük Yolculuk” adlı sunumu ile zirvede yer aldı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melih Erdoğan “Benliğimin Farkındayım, Geleceği Anımsıyorum” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Ardından Fütüristler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emrah Kaya’nın “Gençlik, Gelecek, Girişimcilik” sunumu ile devam eden etkinliklerde, Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere’nin moderatörlüğünde gerçekleşen “Geleceğe Ortak Olmak İçin Yarına Hazır Olmak” konulu panel ile Anadolu Grubu Denetim Başkanı Menteş Albayrak, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı ve TİDE Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nuran Cömert, Deloitte Koordinatörü İbrahim Yiğit Gökçe ve Fütüristler Derneği Yönetim Kurulu üyesi llgın Tezel gençlerle tecrübelerini paylaştılar.

“Orada Duruverseydi Zaman “ ve “Kemal” adlı müzikal belgesellerin yapımcısı, sanatçı Pınar Ayhan “Büyük Fütürist Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 Vizyonu” başlığı ile Ulu Önder Atatürk’ün ileri görüşlülüğünü anlatan ilham verici sunumu gerçekleştirdi. Bu anlamlı ve unutulmaz dakikaların ardından günün son etkinliği olarak, ACC-ICF Yönetici ve Performans Koçu, Eğitmen Nuray Tamer moderatörlüğünde gerçekleşen “Öz Geleceğe Not Düşmek” panelde Denetim Kulüpleri temsilcileri olan öğrenciler duygu ve düşüncelerini, zirveden çıkardıkları dersleri katılımcılarla paylaştılar.

27 Nisan Cumartesi günü ise Gelecek Zirvesi 2019 çerçevesinde “Ulusoy Un Fabrikası” ziyareti ile tarihsel ve kültürel tur gerçekleştirildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, Türkiye İç Denetim Enstitüsü ile Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı işbirliğinde ve Fakültemizin de desteği ile organize edilen program kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 100 üniversite öğrencisi ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesinin öğrencileri; iş ve meslek insanları ve alanının uzmanı akademisyenleri bir araya getiren bu önemli zirve yerel ve ulusal basında da yankı buldu.

 

Marmara İşletme

Marmara İşletme

HIZLI ERİŞİM